Na ktoré z nich sa môžete spoľahnúť, keď vás niečo trápi?

Žihľavový čaj – čistí krv a pomáha pri zápche

Čerstvé žihľavové lístky nám pomôžu pri predchádzaní reume. Vo vysušenom stave sa už nemusíme žihľavy báť. Žihľava je jedným z najlepších prírodných liekov – používa sa predovšetkým pri anémii, artritíde, vysokom krvnom tlaku, reumatických ochoreniach, ale i pri zápche, problémoch s obličkami a močovými cestami. Žihľavový čaj riedi a čistí krv, odstraňuje vyrážky a farebné nerovnosti pokožky, odvodňuje telo a prečisťuje pečeň.

Harmančekový čaj – liek na žalúdok a na dobrý spánok

Harmančekový čaj je jedným z najobľúbenejších bylinkových čajov vôbec. Pôsobí upokojujúco na žalúdok, dokáže pomôcť dokonca aj pri pokazenom žalúdku. Utišujúci účinok sa prejavuje aj v duševnej rovine, keďže prináša relax. Preto je vhodné ho piť pri ťažkom zaspávaní cca hodinku pred spánkom. A počuli ste o tom, že kto pije harmančekový čaj, má žiarivejšie oči?

Mätový čaj – znižuje plynatosť a pomáha pri herpesoch

Asi ani nenájdeme osobu, ktorá nepozná mätový čaj. Za môjho detstva som milovala pepermintový čaj, ktorý mi pripravovala moja babka z granulovaného instantného čaju. Obsahoval kooopec cukru, ale chutil skvelo. Dnes by som ho nenazvala čajom, ale tej chuti sladkej mäty by som podľahla opäť J. Mäta je voňavá bylinka, ktorá pomáha tráveniu a znižuje plynatosť. Dokonca sa predpisuje ľuďom, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva. Pomáha aj pri rôznych nevoľnostiach spôsobených trávením, napr. pri kinetóze (cestovnej nevoľnosti). Zmierňuje aj výskyt a priebeh herpesových ochorení.

Zázvorový čaj – lieči chrípku a čistí telo od toxínov

Nie každému je po chuti výrazne štipľavá chuť zázvoru. Keby sme však vedeli o jeho zázračných účinkoch, pili by sme ho všetci. Zázvor je silným stimulantom pre imunitný systém, pomáha čistiť telo od toxínov, podporuje a zároveň upokojuje tráviacu sústavu, pomáha pri žalúdočnej nevoľnosti spojenej so zvracaním i pri pri liečbe zápchy. Svojimi protizápalovými účinkami je nápomocný pre ľudí trpiacimi artritídou, ale aj pri hnačkách, pretože odstraňuje vírusy z črevného systému. Pre obsah minerálov a vitamínov je ideálny v zimnom období pri liečbe chrípky, nádchy, angíny a pomáha uvoľňovať hlieny z dýchacích ciest.

Zázvor sa používa hlavne v čerstvom stave, ale dá sa kúpiť aj ako porciovaný čaj či sušené korenie. Je známy tiež ako afrodiziakum, zlepšuje cirkuláciu krvi a je vhodný aj pri zvýšenom zrážaní krvi. Uvoľňuje cievy a prehrieva tým končatiny. V poslednom čase sa o zázvore hovorí v súvislosti s jeho silným protirakovinovým účinkom.Pozor si však musia dávať budúce mamičky, pretože zázvor vyvoláva sťahy maternice.

Levanduľový čaj – zahreje na duši a vylieči kašeľ

Čo vám napadne, keď počujete o levanduli? Že je to výrazne voňajúca rastlinka s upokojujúcim účinkom? Pre svoje vonné vlastnosti sa používa ako výplň do vankúšikov pre lepší spánok alebo na prevoňanie bielizne v skrini a na boj proti moliam. Svoje spánok navodzujúce účinky nestráca levanduľa ani v podobe čaju. Ak cítite smutnú alebo dokonca depresívnu náladu, šálka levanduľového čaju dokáže pookriať ducha. Pri ochoreniach dýchacích ciest, ako kašeľ, bronchitída, astma, prináša taktiež úľavu.

Medovkový čaj – liek proti stresu a migréne

Medovka pôsobí veľmi osviežujúco a zároveň upokojujúco. Pomáha pri nervozite, strese a nepokoji. Často sa používa v kombinácii s valeriánou lekárskou, ktorá tiež pôsobí uvoľňujúco a odstraňuje nespavosť z vyčerpania. Dokáže navodiť príjemný spánok. Medovka je bylinkou, ktorá pomáha pri odstraňovaní migrény i pri klimakterických ťažkostiach. Medovka je výborná aj v lete na studeno – stačí pridať lístky medovky do vody s citrónom. Využitie majú aj použité vrecúška z medovkového čaju – studené pomáhajú lokálne uľaviť pri herpetických vírusových prejavoch. Ak by sme medovkový čaj nepili pre jeho liečivé vlastnosti, určite sa ho oplatí piť pre jeho jemnú nasladkastú chuť.

Rozmarínový čaj – pre milovníkov cvičenia

Rozmarín – ďalšia z výrazne voňajúcich byliniek. Má u nás uplatnenie skôr v kuchyni pri príprave mäsitých jedál. Avšak skúsme si pripraviť rozmarínový čaj – prinesie uvoľnenie svalovému systému a ako každá aromatická rastlinka aj rozmarín pôsobí efektívne na trávenie. Zbaví nás pocitu preplneného žalúdka, ak sme to prehnali s jedlom. Podobne ako zázvor podporuje krvný obeh a zvyšuje celkovú vitalitu organizmu, preto je vhodný pre ľudí s nízkym krvným tlakom a pri pocite oslabeného organizmu. Z dôvodu zvýšeného prekrvenia organizmu nie je vhodný pre tehotné ženy.

Ibištekový čaj – pevná imunita a zdravé cievy

Ibištekový čaj je pre obľúbený pre svoju exotickú chuť a vôňu. Obsahuje veľa vitamínu C, čím posilňuje imunitu. Ibištek tiež pomáha znižovať cholesterol a vďaka vysokému obsahu antioxidantov chráni naše telo pred voľnými radikálmi, podporuje obličky, pomáha pri vylučovaní toxínov z tela, odvodňuje a znižuje krvný tlak. Udržiava zdravé cievy a je výborným čajom pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení. Navyše, ak si budeme pestovať ibištek doma, poteší nielen naše zdravie, ale svojou krásou aj naše oči.

Zdroj text: www.fitshaker.sk , FOTO: Pixabay.com