Rozhovor s Ninou Hajdu (Fyzioklinik) na tému fyzioterapie detí.

V rozhovore s Ninou Hajdu sme pokračovali aj na tému fyzioterapie detí.

Navštevujú vašu kliniku aj rodičia s deťmi?

Áno, s fyzioterapiou detí sme začali asi pred štyrmi rokmi. Detským pacientom sa venujeme v podstate od narodenia a riešime vážne, ale aj bežné veci, ktoré si rodičia možno ani nevšimnú. Vytočené nožičky, voľné bedrá, ploché nôžky, kolienka smerujúce do X... Snažíme sa, samozrejme, rodičov aj edukovať, aby svoje deti sledovali, venovali pozornosť aj zdanlivým maličkostiam a v prípade aj malej nesúmernosti radšej navštívili fyzioterapeuta. Aj z malej odchýlky totiž môže u dieťatka časom vzniknúť veľký problém, ktorý je možné ešte v jeho začiatkoch veľmi rýchlo a jednoducho riešiť.

Čím môžu byť zapríčinené problémy u takýchto malých detičiek?

Môže to byť aj zlou manipuláciou, preto mamičky učíme, ako dieťatko správne zdvíhať, ako ho polohovať, prebaľovať či kojiť ergonomicky správne aj pre dieťa, ale aj pre matku. Nemusí to byť však vždy spôsobené len spomenutou zlou manipuláciou. Na príčine môže byť aj komplikované tehotenstvo, ťažký pôrod a podobne.

Máte na klinike personál, ktorý sa venuje špeciálne deťom?

Áno, máme špeciálnu detskú terapeutku, ktorá sa venuje tým najmenším pacientom do sedem rokov, a druhú, ktorá pracuje už so staršími deťmi. S týmito detičkami sa športuje, riešia sa problémy, ako vypučené bruško, vystúpené lopaty, zlé držanie tela... Pre rodičov a deti ide v tomto štádiu ešte len o kozmetickú záležitosť, lebo dieťa nič nebolí, ale v budúcnosti môže vzniknúť vážny problém. Pri detských pacientoch je však skvelé, že progres je u nich viditeľný pomerne rýchlo. Je nutné dodať, že je veľmi dôležitý aj prístup rodiča. V prípade bábätiek môže byť pokrok rýchly a výsledky trvalé, ak s ním mamička svedomito a správne cvičí. V prípade väčších detí je prístup a prítomnosť rodičov na terapiách rovnako nevyhnutnosť. U nás vo FYZIO KLINIK máme aj mentálnych koučov špeciálne pre deti, ktorých cieľom je aj z rodiča urobiť terapeuta. Pretože rodič je ten, ktorý je s dieťaťom v neustálom kontakte. Je neefektívne až zbytočné, ak dieťa príde na terapiu bez rodiča.

Keď hovoríte o mentálnom koučovi, znamená to, že aj pri deťoch sa nevenujete len fyzickej stránke?

Áno. Pracujeme aj na mentálnych problémoch, akými sú zlepšenie sústredenia a interakcie, zapojenie sa do diskusie, schopnosť nájsť kamarátov... Dnešné deti sa často nedokážu rozprávať, položiť otázku, nemajú sebadôveru a boja sa vystupovať. Je to z toho dôvodu, že sa čoraz častejšie utiekajú do virtuálneho sveta, ktorý ich však tieto základné nástroje komunikácie nenaučí. Bohužiaľ, v tomto svete trávia niekedy aj viac času ako v realite. Detičky to nevedia rozlíšiť. Nevedia, čo je skutočná realita, a práve z toho môžu vyplývať rôzne problémy a poruchy v ich živote a v zdraví. Riešiť túto problematiku je veľkou výzvou nielen pre nás ako pre kliniku, ale rozhodne aj pre celú spoločnosť.