Stomatológ sa má venovať zubom, nie pichať botox!

Stomatológ sa má venovať zubom, nie pichať botox.
Žijeme v dobe, kedy sa injekčné aplikácie kyselín a botoxu stali bežnou súčasťou každodenného života. Bohužiaľ, rozmohol sa s tým aj veľmi nebezpečný fenomén, ktorému podľahnú mnohé ženy s vidinou ušetrenia peňazí. Zväčšiť pery alebo vyhladiť si vrásky sa rozhodnú u ľudí, ktorí na to nemajú potrebné vzdelanie ani vybavenie. S MUDr. Mrg. Reganom Belovičom z Ústavu lekárskej kozmetiky sme sa rozprávali o tom, aké rozsiahle a niekedy až tragické následky pre vytúženú krásu to môže priniesť. Odborník by nikdy nemal byť až voľbou číslo dva. Opravovať pokazené je oveľa ťažšie, ako zvládnuť estetický zákrok na prvýkrát, ak ste v rukách dobrého lekára.

Ako často sa vo vašej praxi stretávate s tým, že ženy potrebujú korekčný zákrok po prvej nepodarenej operácii?
Po operáciách to nebýva často. Chirurg musí byť profesionál, ktorý nerobí chyby. Chyba môže nastať z objektívnych príčin, lebo v živej prírode nič nemáte garantované na 100 %. Ale profesionál sa k tomu postaví zodpovedne a hľadá spôsob nápravy. Málokedy sa stane, že príde pacientka operovaná v inom zariadení, aby som urobil nápravu. A u mojich pacientok je to ešte zriedkavejšie. Ale po injekčných aplikáciách kyselín a botoxu u kaderníčok, kozmetičiek, neurologičiek, stomatologičiek či psychiatričiek máme veľký nárast poškodených klientok.

Viete povedať niekoľko konkrétnych príkladov, s ktorými ste sa stretli?
Posledný veľmi vážny prípad sa stal okolo Vianoc, kedy stomatologička aplikovala kyselinu hyaluronovú do oblasti pier. Trafila a naplnila artériu, ktorá vyživovala nos a časť tváre. Pacientke hrozilo, že jej odumrie nos aj veľká časť tváre. Nakoniec sa to podarilo veľmi masívnou až brutálnou liečbou zastaviť, ale pacientka je naďalej ohrozená ďalšími komplikáciami v budúcnosti. Ak si pripomenieme ,že zákrok absolvovala pre skrášlenie, tak musím konštatovať, že to sa stomatologičke nepodarilo. Podobne ešte starší prípad, kedy chcela dáma riešiť vrásku na čele podpichnutím kyselinou. Lenže pod vráskou viedla artéria vyživujúca celé čelo. Dotyčný „odborník“ to ale netušil a artériu pekne krásne upchal kyselinou hyaluronovou. Pacientke očernelo čelo, následne došlo k nekróze a trvalo dva roky, než pacientka po sérii plastických operácií mohla ísť na ulicu. O kráse už nemohla hovoriť.