Kreujte a renovujte, pretože aj staré kúsky spestria váš domov!

V každom dome či byte sa nájde kus nábytku, na ktorom sa prejavil zub času. Možno vaša prvá myšlienka by bola neľútostne ho vyhodiť, ale vždy je tu aj iná možnosť. Popustite uzdu svojej fantázii a vytvorte z niečoho starého niečo nové. Hlavne dnes, kedy sa tak silno presadzuje trend návratu ku koreňom, vidieckeho alebo retro štýlu, si takto môžete osviežiť domov netradičnými doplnkami.


Kvetináče

Či už na balkóne alebo v byte, kvety oživia a spestria akýkoľvek priestor. Nový kvetináč si môžete urobiť prakticky z čohokoľvek. Stačí mať fantáziu, správne nástroje a zvoliť vhodný postup. Originálny kvetináč si môžete vytvoriť napríklad zo starých zásuviek. Podstatné je spodok vystlať nepremokavým materiálom, ktorý dôkladne pripevníte po všetkých stranách, aby vám z neho nevytekala voda, keď budete kvetiny polievať. Ak chcete ešte viac, premeňte na kvetináč celú komodu. Postupne – terasovito povytiahnite jednotlivé zásuvky, každú zvlášť odizolujte a môžete sadiť. Vonkajšie strany namaľujte podľa vašich preferencií.

Dekoračný rebrík

Jednoduchý, ale efektný doplnok, ktorý sa dá zmajstrovať a tiež použiť na niekoľko rôznych spôsobov. Ten najjednoduchší je stĺcť dokopy niekoľko dosák do tvaru rebríka (napríklad zo starej lavičky či zo stoličiek), rebrík nafarbiť, prilepiť naň malé rámy s fotografiami a celý ho pripevniť na stenu ako originálny rodinný fotoalbum. Rebrík sa dá tiež použiť ako odkladací priestor, keď z jednotlivých stupienkov urobíte širšie poličky. Či už bude jednostranný, opretý o stenu, alebo obojstranný a stojaci v priestore, je len vecou vášho vkusu a možností priestoru, kde ho chcete umiestniť. Kreativite sa medze nekladú.

Vintage patina

Doplnky vo vidieckom, provensálskom či retro štýle sú dnes in, ale pravdou je, že nejde o práve najlacnejší špás. Vytvorte si rovnaké doplnky sami. Jedným z hlavných znakov, ktoré tieto veci majú, je originálna stará patina. Tú docielite jednoducho aj vy doma, a to dvoma spôsobmi. Ak ju chcete na bielom nátere, použite obyčajný šmirgeľ. Prejdite ním niektoré miesta silnejšie, niektoré slabšie a efekt vás určite prekvapí. Ak však chcete farebnú patinu, dosiahnete ju takmer suchým štetcom s minimom farby, ktorým rovnako prejdete len niektoré miesta. Rohy a okraje nafarbite a ošmirgľujte na tmavšie a vintage dekorácia je na svete.


Foto: Pixabay.com