Podľa Feng Shui by energia mala prúdiť voľne miestnosťami takými smermi, ktoré sú pre ňu prirodzené.

 

Nemali by jej v tom brániť nábytok či časti interiéru. Ak dodržíme niekoľko základných pravidiel, budeme sa v našom príbytku cítiť bezpečne, v pracovni budeme kreatívni, v spálni sa nám bude dobre spať a v obývačke utužíme silné rodinné vzťahy.

Pracovňa

Stôl by mal byť situovaný čo najhlbšie v miestnosti tak, aby ste pohľadom spoza neho dokázali obsiahnuť čo najväčšiu časť pracovne. Ideálne je umiestnenie stola v rohu, uhlopriečne oproti dverám – takto ste chránený stenami, vidíte na celú miestnosť i na dvere. Nesprávne a demotivujúce je sedenie čelom k stene, vyhýbajte stolom v tvare L alebo U a stoličkám s opierkou menšou ako váš chrbát. Do pracovne patrí aj aktívna, tečúca a prúdiaca voda, ktorá vyjadruje pohyb a život. Symbolizuje peniaze, hojnosť a dokáže posilniť a podporiť celkovú prosperitu. Malá izbová fontána, akvárium alebo aspoň obrázok vody či vlnité závesy kancelárii majú rovnako pozitívny účinok. V pracovni netreba mať príliš veľa osobných vecí, obrovské koláže fotiek rodiny a dovoleniek. Všetko, čo nepoužívate na dennej báze, odložte do zásuviek a dbajte na poriadok na pracovnom stole. Na „ohnivý“ juh pracovne patria ocenenia a certifikáty firmy i jednotlivcov, pretože táto svetová strana symbolizuje slávu a reputáciu. Pre kancelársky nábytok sú vhodné farby čierna a antracitová.

Spálňa

Spálňa by sa mala nachádzať čo najďalej od vstupných dverí, nemala by susediť s kúpeľňou či toaletou a je vhodné, ak je orientovaná na juhozápad. Posteľ, ktorá má byť prístupná z oboch strán, by sa mala nachádzať uhlopriečne oproti dverám, ale jej nohy by nikdy nemali byť v jednej línii s dverami. Za posteľou by sa rozhodne nemalo nachádzať okno, ktoré vyvoláva pocity neistoty. Zrkadlá počas spánku bránia zbavovať sa starých emócií, preto v spálni nemajú čo robiť rovnako ako aranžmány zo suchých rastlín, kvetov či ikebany, pretože predstavujú už mŕtvu energiu. Rozhodne zo spálne odstráňte aj smutné výjavy alebo dokonca obrazy s agresívnou tematikou a tiež vyobrazenia osamelých osôb. Nepatria sem elektronika, kozmetika ani lieky a nie je tu dokonca miesto ani pre fotografie rodiny či detí, ktoré patria do inej miestnosti. Najvhodnejšie farby do spálne, v ktorej chcete relaxovať, sú zemité a vášeň do nej vnesie červená farba na stenách alebo v podobe rôznych doplnkov, ako sú dekoratívne vankúše či prikrývky na posteľ.

Obývačka

Obývacia izba by mala byť spravidla najväčšia miestnosť v byte a čo najbližšie k vchodovým dverám. Pocit súdržnosti v rodine docielite zavesením spoločnej rodinnej fotografie, dôležité však je, aby sa všetci na fotke usmievali. Najdôležitejším nábytkom v izbe je pohovka, ktorá by mala byť určite opretá o stenu. V poslednej dobe je síce moderné umiestnenie do priestoru, no podľa Feng Shui sa to neodporúča. Takéto umiestnenie by mohlo spôsobiť nestabilitu v rodine, v práci alebo ovplyvniť vaše vzťahy a zdravie. Pohovka by nemala mať za sebou na stene zrkadlo. To môžete zavesiť napríklad oproti oknu, aby sa všetky krásy vonkajšieho prostredia odrážali vo vašej obývačke. Usporiadajte obývačku tak, aby všetci v nej sediaci hostia mali výhľad na dvere. Na konferenčný stolík umiestnite misku s mincami. Kryštály, drahokamy a mince sú podľa Feng Shui symbolom bohatstva. Takáto miska sa nazýva bohatá miska a zbiera bohatstvo do vášho príbytku. Tento symbol umiestnený na stole priťahuje energiu prosperity.

Foto: Pixabay.com