Ako vlastne prebieha a čo od neho môžete očakávať?

 

Nie všetci žijú svoj nezadaný život dobrovoľne, pretože by sa tak rozhodli. Majú za sebou rozchod, rozvod, dlhšie alebo kratšie vzťahy a stále túžia nájsť niekoho, kto bude stáť po ich boku. Nie je to vždy jednoduché. Málo času, veľa práce, málo príležitostí spoznávať nových ľudí... To všetko môže brániť v tom, aby sme našli svoju spriaznenú dušu. V dnešnej dobe však existuje viacero možností, ako spoznať aj iných ľudí, ktorí prežívajú rovnaký osud a tiež hľadajú svojho partnera. Ak nenájdete svoju lásku na pracovisku, medzi priateľmi a nepomôže ani rande naslepo, ktoré vám dohodli priatelia, stále sú ďalšie možnosti. Jednou z nich je rýchle rande alebo speed dating. Osobne som ho poznala zatiaľ len z filmov, ale tentoraz som si ho vyskúšala na vlastnej koži, aby som vám priniesla autentické a objektívne informácie o tom, ako to celé prebieha, čo vás tam čaká a neminie.

Začíname

Po registrácii mám kompletné pokyny o tom, kedy a kam sa mám dostaviť. Akcia sa konala v boteli Grácia, teda priestor veľmi pekný a príjemný, dostatočne romantický na možné nové lásky. Pri príchode dostávam na ruku modrú pásku s inštrukciou, na ktorej palube bude prebiehať moje rýchle randenie. Okrem toho dostávam pexesovú kartičku s informáciou, že jeden muž bude mať rovnakú a počas večera by sme sa mohli nájsť. Hmmm... Žeby ten pravý? Veľmi zaujímavá a milá aktivita, ale priznám sa, že ja som svoju pexesovú dvojicu nenašla. Asi som bola málo aktívna... Pred spustením celej akcie sa všetci schádzame v bare a s welcome drinkom v ruke čakáme na konkrétne inštrukcie. Pocity neistoty sa striedajú so zvedavosťou, miestnosť je plná neznámych mužov a žien, ktorí začínajú medzi sebou nezáväzne konverzovať viac či menej odvážne. Všade vládne príjemná atmosféra, za čo do veľkej miery môžu organizátori. Počas celého večera odvádzali skvelú prácu. Boli milí, príjemní, ústretoví a v danej situácii, ktorá nie je každému úplne známa a môže byť to istej miery stresujúca, boli upokojujúcim elementom, ktorý vytváral pohodovú náladu.

Tesne pred siedmou hodinou, kedy sa má všetko spustiť, sa mikrofónu chopí jedna z organizátoriek a dáva nám rady ohľadom nasledujúcich momentov, ktoré nás čakajú. Spolu sa schádza 68 ľudí, 34 žien a 34 mužov. Všetci rozdelení do dvoch skupín, ktoré spolu randia. Samozrejme, že stretnúť sa dalo úplne s každým počas prestávok a neskôr na záverečnej after párty.

Ide sa randiť

Vchádzame do miestnosti určenej pre našu skupinu. Stolíky sú označené, na každom z nich leží dotazník a pero. Samozrejme, že nikto to nevydrží a bez toho, že by ho niekto z organizátorov vyzval, nakukne dovnútra. Čaká tam niekoľko prázdnych kolóniek, do ktorých si každý z účastníkov má značiť svoje sympatie k ľuďom na opačnej strane. Ako to ale celé prebieha? Muž a žena si spolu sadnú a majú zhruba štyri až päť minút na krátky rozhovor. To by mala byť doba, počas ktorej minimálne zistia, či majú chuť sa s človekom ďalej spoznávať, prípadne sa s ním ešte stretnúť. Ak to tak je, zaznačí si jeho číslo a označí ho v dotazníku srdiečkom. Po krátkom časovom limite sa ozve organizátor a ohlási, že je čas, aby sa muž pobral ďalej a presunul sa k ďalšiemu stolíku, k ďalšej žene. A takto to ide pekne dokola. Ženy sedia pri stoloch a muži sa pri nich postupne striedajú. Zhruba po šiestich vystriedaniach, a teda po šiestich rozhovoroch s opačným pohlavím, organizátor ohlási prestávku. Je to možnosť nielen sa vyvetrať, osviežiť pri bare alebo sa posilniť pripraveným cateringom, ale tiež spoznať sa s ľuďmi z druhej paluby. Po prestávke sa zopakuje ďalšie zoznamovacie kolo a potom ešte raz, až kým sa nevyčerpál počet všetkých nezadaných randiacich singláčov. Keď je rýchle randenie za nami, prichádza čas na doplnenie dotazníkov. Každý si musí poslednýkrát zhodnotiť, koho označí alebo neoznačí srdiečkom. Táto informácia je veľmi dôležitá, pretože organizátori po akcii dotazníky zozbierajú a vyhodnocujú. Znamená to, že ak ste vy označili niekoho v zozname srdiečkom a on spravil to isté, dostanete na seba navzájom kontakty. Ak si ale označíte niekoho, kto si neoznačil vás alebo naopak, organizátori vás mailami nespoja. Stále však máte možnosť získať kontakt na rozbiehajúcej sa afterparty.

Moje dojmy a rady

Ak ste slobodný, máte chuť stráviť príjemný večer s príjemnými ľuďmi, zažiť niečo nové a originálne, určite rýchle randenie vyskúšajte. Možno akcia nie je úplne pre každého, ak ste ostýchavý a bojíte sa komunikovať s cudzími ľuďmi, bude lepšie, ak so sebou vezmete aj nejakého single kamaráta alebo kamarátku. Ak sa aj rozhodnete ísť sami, neváhajte. Príďte s otvorenou mysľou, pretože všetci ste na jednej lodi. A to aj doslova! Stretnete zaujímavých ľudí, ktorí sa chcú navzájom spoznať. Možno z toho nebude hneď láska na celý život, aj keď niekedy aj motyka vystrelí. Možno nájdete kamarátov, s ktorými strávite ešte niekoľko príjemných chvíľ. Ak nič iné, čaká vás minimálne jeden príjemný sobotný večer na žúre plnom slobodných ľudí.

Pripravte sa na to, že budete veľa rozprávať a počúvať. Znie to možno banálne, ale uskutočniť také množstvo rozhovorov môže byť pre niekoho náročné. Dozvedela som sa dokonca, že niektorí chlapi si googlili, aké otázky sa majú pýtať, a že niektoré ženy mali svoje vlastné dotazníky s informáciami, ktoré boli pre ne podstatné. Ja som až taká pripravená nebola a nechávala som každú konverzáciu voľne plynúť. Je však pravda, že za taký krátky čas získate len základné informácie a nie je priestor na detaily. Je to skôr čas na to, aby ste zistili, či medzi vami funguje aspoň minimálna chémia. Moja najdôležitejšia rada však znie nasledovne: dotazníky si nenechávajte na poslednú chvíľu! Ak by som to urobila ja, v žiadnom prípade by som si podľa mena a čísla nevybavila, s ktorým mužom som sa o čom bavila. J Rýchle striedanie tvárí a tém a možno menšia nervozita zaúradujú. Preto si po každom rozhovore zaznačte alebo nezaznačte srdiečko, inak v tom môžete mať na konci slušný guláš. Aby som to zhrnula, predpokladám, že lásku svojho života som nestretla, ale mám za sebou zaujímavý večer, spoznala som príjemných ľudí a som o skúsenosť bohatšia. Naberte odvahu a vyskúšajte si to tiež! Kolektív z Laskatu vás rozrandí!

Viac informácií o rýchlom rande nájdete na www.laskatu.sk .