Toto je 5 najväčších výhod a nevýhod života bez partnera.

Hektický životný štýl, stále sa zrýchľujúce pracovné tempo alebo zvyšujúce sa nároky nielen na seba samých, ale aj na našich partnerov. Aj toto sú dôvody, pre ktoré rýchlo narastá počet jednočlenných domácností a množstvo ľudí žije viac či menej spokojný single život. Niektorých k tomuto statusu priviedli najrôznejšie životné zmeny, iní si ho vyberajú doslova zámerne. Časy, keď sa ľudia uhniezdili s prvým partnerom ešte pred skončením štúdia, sú dávno preč. Tak ako bolo voľakedy čudné byť slobodný v dvadsaťpäťke, tak je už dnes vzácne okolo dvadsiatky sa sobášiť a zakladať rodinu. Určite nikoho neprekvapí, že typický singláč je mladý človek vo veku od 18 do 35 rokov, dynamický, cieľavedomý, túžiaci po zábave bez obmedzujúcich záväzkov. Okrem týchto v podstate pozitívnych vlastností však k jeho povahe môže patriť dávka sebectva, egocentrizmu či neschopnosť robiť kompromisy. Nič nie je čiernobiele a tak ako pri všetkom aj tu rozhodne platí, že všetko má svoje za aj proti. Tak je to aj v živote ľudí, ktorí žijú bez partnerov. Žiť život sám pre seba a sám so sebou prináša rovnako veľa výhod ako nevýhod. Len to, ktoré skutočnosti a hodnoty majú v našich hodnotových rebríčkoch prioritu, rozhodne, či preferujeme život v páre alebo nie.

Výhody

  1. Osobný rozvoj

Či už ide o prácu, vzdelávanie, koníčky, alebo spoločenské vyžitie, všetko má zelenú. Nezadaní ľudia sa vôbec nemusia obmedzovať v počte odpracovaných hodín. Ak sa chcú sústrediť na prácu a dosiahnuť vytýčené ciele, nikto im to nebude vyčítať ani vtedy, keď si budú prácu nosiť domov alebo budú v kancelárii tráviť večery či víkendy. Viaceré štatistiky dokazujú, že títo ľudia sú omnoho výkonnejší a oveľa rýchlejšie napredujú. Netýka sa to len práce, ale aj vzdelávania. Keďže nezadaný človek si môže svoj voľný čas zadeliť ako len chce, môže sa bez problémov vzdelávať na rôznych kurzoch, navštevovať workshopy či prednášky podľa svojej ľubovôle. Nie je obmedzený dokonca ani pri svojich záľubách a spokojne sa môže venovať aj koníčkom, ktoré by jeho potenciálnemu partnerovi nič nehovorili alebo mu snáď z najrôznejších dôvodov aj vadili. Partner, ktorý vás vo vašich cieľoch, túžbach alebo aj bláznivých snoch nepodporí, môže pôsobiť demotivujúco až frustrujúco. Takéto partnerstvo môže doslova dusiť vaše ja a nakoniec vo vás môže vyvolať apatiu aj pri veciach, ktoré vás predtým bavili a napĺňali. Platí tiež, že singláči sú viac fit ako ľudia žijúci dlhodobo v partnerskom vzťahu. Nečudo! Majú čas navštevovať fitko, ako často chcú, venovať sa svojmu telu a aj duchovne sa rozvíjať podľa svojich predstáv. Nie je žiadnym tajomstvom, že naproti tomu ľudia v partnerskom zväzku časom spohodlnejú a nepotrebujú sa cítiť atraktívni pre celé svoje okolie. Majú predsa partnera, ktorý im prepáči aj nejaké to kilečko navyše.

  1. Keď prídete domov z práce, ste sami

Na začiatok treba povedať, že po práci nemusíte ísť rovno domov. Môžete pokojne a bez akéhokoľvek vysvetľovania zamieriť na pivo, na futbal, na shopping, ku kaderníčke, do fitka... Nikto na vás nie je viazaný a vy nie ste viazaný na nikoho iného. Pokojne môžete nechať svoj byt opustený aj do ďalšieho rána a nič sa nestane. A po príchode domov? V prvom rade byt nájdete v takom istom stave, v akom ste ho opúšťali. Z chladničky nič neubudlo, v dreze nepribudol žiaden riad a hlavne vás tam nečaká nikto, kto by od vás vyžadoval akúkoľvek aktivitu vo chvíli, kedy jediné, čo chcete, je padnúť po ťažkom dni na gauč. Pred príchodom domov nemusíte ísť na nákup, ak sa vám nechce. Nemusíte variť večeru. Nikto vám nebude vyčítať, že nemáte náladu sa baviť, a nikto vás nebude držať doma, keď, naopak, chcete ísť vypustiť paru. Ovládač je váš! Iba váš! Žiadne naťahovanie sa o to, či sa bude pozerať romantika, horor alebo šport.

  1. Neporiadok a domáci outfit

Toto je celkom ošemetná záležitosť, ale ak si ju nenecháte prerásť cez hlavu, určite ju môžeme radiť medzi výhody slobodného statusu. Pod heslom „čo je doma, to nikto nevidí“ môžete pokojne nepovysávať a neutrieť prach až do príchodu najbližšej návštevy. Posledný čistý tanier? No a čo! Umyjete to až zajtra alebo objednáte pizzu – veď tá je v škatuli. Ponožky na zemi? A komu by vadili? Omrvinky v posteli? Stiahnite ich aj s plachtou. Plný smetný kôš? Šup s ním aj na pár dní na balkón. Ak ste doma sami a práve sa nechystáte očariť okolie vašou prítomnosťou, v útrobách svojho bytu sa môžete naplno oddávať životu v duchu motta čím dlhšie som doma, tých viac vyzerám ako bezdomovec. Zabudnite na každodenné umývanie vlasov, holenie, depiláciu, epiláciu, mejkap... Pokojne ostaňte aj niekoľko dní v tých istých vyťahaných teplákoch, v okydanom tričku alebo trebárs aj v pyžame. Toto neznamená, že single život sa rovná životu v špine a bez osobnej hygieny! Znamená to len to, že ak sa vám práve nechce (či už upratovať, alebo vyzerať neodolateľne), tak nemusíte.

  1. Sloboda bez obmedzení

Sloboda sa netýka len toho, že môžete ísť, kam chcete a kedy chcete, že nemusíte nikomu hlásiť svoju aktuálnu polohu ani predpokladaný príchod domov. Nemusíte sledovať telefón a odpovedať na vyčítavé esemesky. Ak náhodou na internete natrafíte a letenku do L. A. za dobrú cenu, môžete sa pokojne zbaliť a odísť. Bez vysvetľovania či pýtania si povolenia. Nemusíte sa cítiť previnilo, keď si v práci zalaškujete s kolegyňou alebo sa v bare necháte pozvať na drink. Ak máte v sebe istú dávku zodpovednosti a viete predchádzať neželaným deťom, pohlavným chorobám a zlomeným srdciam, môžete sa pokojne oddávať neviazanému milostnému životu bez negatívnych následkov. Zodpovedáte sa len sami sebe. Môžete tancovať na stole, môžete spievať ,aj keď to neviete, môžete smelo flirtovať... Nikto vám to nebude na druhý deň vyčítať. Ak sa opijete pod obraz boží, pri trochu šťastia to najhoršie, čo vám hrozí, je čiastočná strata pamäti a niekoľkodňový či týždňový výsmech kamarátov.

  1. Spoločenský život prekvitá

Hovorí sa, že keď človek vstúpi do vzťahu, stráca dvoch až troch kamarátov. Je to z toho dôvodu, že väčšinu svojho voľného času začne tráviť so svojou novou polovičkou a na spoločné aktivity s priateľmi mu už neostáva toľko času. Nezadaným toto nehrozí. Pokojne môžu každý večer tráviť s inou partiou kamarátov, utužovať tak priateľské vzťahy a užívať si spoločenský život dosýta. Netýka sa to len priateľov. Singláči majú tiež nepomerne viac príležitostí byť so svojou rodinou. Trávia oveľa viac času s rodičmi, viac im pomáhajú a ich vzťahy sú omnoho bližšie.

Nevýhody

  1. Finančná neistota

Byť na všetko sám má, samozrejme, aj množstvo nevýhod. Jednou z nich je finančná neistota. Keď ste single, nemusíte s nikým držať spoločnú kasu, nemusíte si pýtať povolenie na kúpu drahých topánok, nemusíte sa s nikým radiť, keď chcete nové auto. Ste pánom svojich finančných tokov a ak chcete, môžete svoje peniaze bezhlavo rozflákať. Faktom však ostáva, že v dnešnej dobe „života na dlh“, vo väčšine prípadov s hypotékou alebo nejakým tým spotrebákom na krku, nie je na škodu mať pri sebe partnera, ktorý s vami tieto životné dlhy zdieľa. Ľudia žijúci v manželstve alebo v dlhodobom partnerstve sa môžu popýšiť oveľa väčšou finančnou stabilitou. Nie je tajomstvom, že pár dostane vzhľadom na dva príjmy vyššiu hypotéku a je nad slnko jasnejšie, že ak náhodou vypadne jeden príjem z dvoch, nie je to taký závažný problém, ako keď vypadne jediný príjem, ktorý ťahá celú domácnosť. S pocitom, že ak je to nutné, tak „každý chvíľku ťahá pílku“, sa zaspáva oveľa pokojnejšie.

  1. Keď prídete domov z práce, ste sami

Nie, toto nie je tlačová chyba. Prázdny byt je rovnako veľkou výhodou, ako aj nevýhodou single života. V prvom rade, ak by ste sa po práci nevrátili dva dni domov, asi by sa o vás nikto tak rýchlo nezačal báť a pátrať, či ste v poriadku. Po príchode domov tak isto platí aj to, že svoj byt určite nájdete v takom istom stave, v akom ste ho opúšťali. Ak ste mali včera prázdnu chladničku, bude prázdna aj dnes. Určite vám nikto nenakúpil ani nenavaril. Ak ste včera zašpinili posledný tanier, určite vás doma nečaká čistý drez. Ak práve potrebujete niekoho, s kým si doma otvoríte fľašu vína alebo si s ním vypijete horúci čaj pod dekou, máte smolu. Ak sa potrebujete vyrozprávať, môžete to skúsiť s kamoškou, ale partnerské pochopenie a podpora vo fungujúcom vzťahu je niečo, čo sa dá len veľmi ťažko nahradiť.

  1. Chýba vám parťák

Hoci je pravda, že ako slobodný človek si môžete robiť, čo chcete, väčšina z nás sa radšej púšťa do nových vecí s nejakým parťákom. V prípade, že máte vzťah, prvou voľbou je väčšinou váš partner, ktorého sa pokúšate zlanáriť na spoločné aktivity. Aj keby ste boli z tých odvážnejších a nerobilo by vám problém púšťať sa do väčšiny vecí bez partnera, sú situácie alebo udalosti, kde to jednoducho nejde. Napríklad taký ples, rodinná oslava či svadba (nie tá vašaJ). Nejde však len o to. Je pravdou, že časom sa z posedení priateľov stanú posedenia párikov. Páry sa navzájom pozývajú na obedy alebo spolu organizujú výlety či dovolenky. Singláč môže byť v takom prípade vyradený z hry už len preto, že jeho popárení kamaráti by nechceli, aby sa cítil ako piate koleso. Parťák vám však nebude chýbať len vonku, keď chcete ísť do divadla alebo na koncert kapely, ktorú nikto z vašich známych neobľubuje. Bude vám chýbať, aj keď budete mať chuť na večerné domáce kino alebo „lenivú sobotu“. To je taká, kedy celý deň strávite v pyžame, podľa možností v posteli, a cyklicky striedate aktivity ako spánok, polospánok, sex, jedenie, túlenie a veľmi ľahkú nenáročnú konverzáciu.

  1. Neistá budúcnosť

Akokoľvek fantastický sa vám môže váš nespútaný a neobmedzený single život zdať, s najväčšou pravdepodobnosťou príde raz na psa mráz. Hoci veková hranica sa čoraz viac posúva, ľudia sú stále naklonení myšlienke jedného dňa sa usadiť, nájsť si životného partnera, založiť si s ním rodinu a viesť usporiadaný partnerský život. Takže aj keby ste sa chceli zubami nechtami držať svojej neskrotnej slobody, je isté, že okruh vašich priateľov, s ktorými by ste ho mohli zdielať, sa začne pomaly zužovať. Vaši priatelia sa oženia, kamarátky vydajú, narodia sa im deti a ich život dostane úplne iný rozmer. Bude stále ťažšie a ťažšie nájsť niekoho, kto by si s vami bez záväzkov a slobodne požúroval. Ak sa aj náhodou začne riešiť nejaká spoločná akcia a stretnutie starej partie, nebude to táborák, na ktorom sa opekajú len fľaše. Pribudnú bábätká a deti, ktoré musia ísť skoro spať, nemôžete pred nimi nadávať, hovoriť sprosté vtipy a v podstate sa vyžaduje, aby ste sa aj vy už konečne začali správať zodpovedne – ako dospelák. Ostať dlho single je nebezpečné aj z toho dôvodu, že čím ste starší, tým menej slobodných potenciálnych partnerov či partneriek na vás vonku čaká. A čím menej slobodných a bezdetných kamarátov, tým menej spoločenských akcií, a teda aj príležitostí niekoho nového stretnúť.

  1. Samota

Toto je určite najdepresívnejšia časť života slobodných ľudí. Akokoľvek bohatý spoločenský život vediete, či máte veľa alebo menej priateľov a známych, či máte veľa koníčkov a individuálnych aktivít, raz to na vás s istotou doľahne a uvedomíte si, že ste sami. Keď vás postretne nejaké nešťastie, budete musieť riešiť rodinnú tragédiu, turbulencie v práci alebo vás drapne len obyčajná chrípka. Uvedomíte si, že vám nemá kto uvariť čaj. Uvedomíte si, že nemáte komu zavolať, aby sa ponáhľal domov a kúpil vám lieky a ovocie. V ťažkých situáciách vám bude chýbať ten jeden človek, ktorý je v takýchto situáciách vždy pripravený a ochotný pri vás stáť, vypočuť vás, pomôcť vám bez toho, aby ste ho museli prosiť. Človek, ktorému môžete čokoľvek povedať, o čokoľvek požiadať, pred ktorým nemusíte nič tajiť a za nič sa hanbiť. Väčšina ľudí má rodinu, má priateľov, dokonca veľmi blízkych priateľov a silné rodinné vzťahy, ale životný partner, ktorý je vám oporou v dobrom aj v zlom, môže byť často jediným pevným bodom zložitých situáciách.

Foto: Pixabay