7 tipov, ako premeniť byt v útulný domov (skoro) bez práce

7 tipov, ako premeniť byt v útulný domov (skoro) bez práce

Túžite po útulnom domove, ale nemáte čas ani chuť na veľké stavebné úpravy? Stačí zaobstarať zopár maličkostí a neosobné interiér razom ožije vaším osobným príbehom.

1. Oživte priestor textilnými doplnkami

Deky, prikrývky, vankúšiky, záclony a závesy v obľúbených farbách zútulnia aj izbu na ubytovni, nieto váš byt či dom. Posteľ doplní romantický prehoz, gauču zase pristanú nadýchané vankúšiky. Záleží na vás, či dáte prednosť jemným tkaninám, nadýchaným vankúšikom alebo umelým kožušinám. Snažte sa, aby k sebe textil v miestnostiach ladil, a to typom aj farbou.

2. Vystavte si obľúbené fotky a citáty

Obrázky premení náladu vášho domova. Pri pohľade do prírody - na fotky lesa alebo mora - sa ľuďom lepšie dýcha a sústredí na prácu. Červená farba zase budí energiu a myslenia. Nemusíte voliť len neosobné všeobecné obrazy. Pokojne vyveste vlastné fotky. Najkrajšie spomienky tak budete mať stále na očiach. Obľúbené foto na plátne sa krásne vyníma nad sedačkou v obývačke aj nad posteľou v spálni.

3. Obklopte sa tým, čo máte radi

Vyšperkujte každú miestnosť. Obľube sa tešia rôzne sošky, kamene alebo kvetináče. Nezabúdajte na sviečky. Máločo dodá interiéru toľko romantiky a útulnosti ako mihotajúci sa plamienok. Sviečky zoženiete v rôznych tvaroch, farbách a vzoroch. Príjemnú atmosféru prinesie tiež vône z aromalampy. Stavte na citrusy, ružu, santalové drevo, vanilku alebo škoricu. Tie nikdy nesklamú.

4. Rozmiestnite kvety

Rastliny zlepšujú náladu a čistí vzduch od nebezpečných látok. Mnoho izbových pohlcuje dokonca baktérie alebo formaldehyd, xylén, benzén a ďalšie škodliviny. Medzi najlepšie prírodné čističky vzduchu patrí:

• Dracéna

• Sansevieria trojpása

• Lopatkovec

• Aloe vera

• Tlstolist

• Fikus malolistý

Domov čas od času skrášlite aj rezanými kvetmi. Skvele vyzerajú tulipány, narcisy, ruže, astry, ľalie aj čerstvo natrhané lúčne kvety. Nemusíte nutne utrácať za drahé vázy. Kvety pokojne naaranžujte do obyčajnej sklenenej fľaše alebo zaváracie poháre.

5. Rozohrajte hru svetiel

V kuchyni a pracovni potrebujete ostré svetlo. Spálňu, detskému izbičke a obývačku svedčí skôr tlmené tóny. Pôsobí príjemne a útulne. Nemusíte nutne míňať  za lustre. Stačí pár vhodne rozmiestnených lampičiek alebo led diód. Pohodovú atmosféru zaručene navodí stojaca lampa vedľa relaxačného kresla. Veľkým hitom sú lampy so stmievačmi. Vďaka nim upravíte intenzitu svetla podľa potreby. Ideálne riešenie aj pre romantickú chvíľku v kúpeľni.

6. Polepte (si) steny

Biely náter na stenách vám už zovšednel, ale nechce sa vám maľovať? Kúpte si originálne samolepky, ktoré jednoducho a hlavne rýchlo nalepíte na stenu. Hodí sa do spálne, detskej izby, chodby i obývačke. Vyberte si svoj obľúbený citát, veselý obrázok alebo romantický kvetinový motív.

Do obľuby sa vracia aj tapety. Pre útulný dojem siahnite po zemitých alebo pastelových odtieňoch. Osvieženie, energiu a jas dodajú žiarivé farby - od neónových až po sexi odtiene červenej.

7. Položte koberce

Pôsobí útulne a zahrejú chodidla. Kusový koberec či koberček jednoducho položte na dlaždičky, lino alebo drevenú podlahu a razom tak rozbijete nudnú jednotvárnosť. Hebké koberčeky sa perfektne hodí do obývacej izby a spálne. Nezabudnite tiež na jednu predložku pred vaňu a pred toaletu.

Už viete, pre čo vyrazíte hneď dnes? Nezabudnite tiež dať vyvolať pár fotiek.