5 mýtov o mede, ktoré vás prekvapia

 

Je skryštalizovaný med kvalitný? Potrebujeme med špeciálne skladovať? Existuje množstvo mýtov a dohadov o mede, ktoré vám teraz vyvrátime.

Skryštalizovaný med už nie je kvalitný

Kryštalizácia je pre med prirodzenou vlastnosťou a dôkazom toho, že med je kvalitný a manipulovalo sa s ním šetrne. „Čím väčší podiel fruktózy med obsahuje, tým neskôr skryštalizuje,“ hovorí Milan Špaček, bývalý včelár.

Skryštalizovaný med sa dá rozpustiť

Pokiaľ vám doma med skryštalizuje, môžete ho šetrne stekutiť zahriatím do 45 °C alebo si môžete med napastovať. Med vložte do nádoby, mechanicky ho rozdrvte a potom ho v priebehu niekoľkých dní pravidelne cca 3x denne zamiešajte nerezovou metličkou. Po pár dňoch uvidíte, ako med mení svoju štruktúru a stáva sa krémovým.

Med nemusíte špeciálne skladovať

Medu neprospieva svetlo a škodia mu vysoké teploty, preto by ste ho mali skladovať pri teplote do 25 °C, v tme a suchu. Môžete ho mať v komore alebo aj v chladničke. Med je hygroskopický a pohlcuje vlhkosť zo vzduchu, rovnako ako aj pachy.

Med sa nemôže pokaziť

Dlhá trvanlivosť medu je spôsobená vysokým obsahom jednoduchých cukrov, nízkym obsahom vody a antibakteriálnymi účinkami. Pokiaľ však med nie je kvalitný a má v sebe vysoký podiel vody, môže začať kvasiť. Z tohto dôvodu kupujte len kvalitný med, ktorý prešiel prísnou kontrolou zloženia.

Med v horúcom čaji stráca vitamíny

Bežne pripravovaný čaj má teplotu 80 – 90 °C, keď sa doňho ponorí lyžička s medom a zamieša sa, tak teplota čaju rýchlo klesne. Teplotná záťaž na med teda nie je taká vysoká a dlhá, aby došlo k znehodnoteniu medu a zdraviu prospešných látok, ktoré obsahuje.